Üye Girişi


Son İcadımız: Yapay Zeka ve İnsanlık Çağının Sonu

/ James Barrat
Kitap Adı : Son İcadımız: Yapay Zeka ve İnsanlık Çağının Sonu  
Çevirmen : Levent Tayla
Orjinal Adı : Our Final Invention: Artificial Intelligence and the End of the Human Era (İngilizce)
Yayın Tarihi : Kasım 2020
ISBN : 9786052999097
Sayfa : 336
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

“Gelecek hakkında okumanız gereken beş kitaptan biri…”

Elon Musk, SpaceX’in Kurucusu“Yüzyılımızın ve muhtemelen gelecek yüzyıllarımızın en önemli konusu olan yapay zekâ hakkında yazılmış can alıcı bir kitap. Türümüzün hayatta kalıp kalmayacağı meselesinin bir bilimkurgu meselesi olmasını dilerdim… ama gerçek.”

Jaan Tallinn, Skype’ın Kurucu OrtağıYapay zekâ, on yıl kadar kısa bir süre içinde insan zekâsını yakalayıp onu geçebilir. Dünyanın dört bir yanında şirketler ve devlet kurumları, Yapay Zekânın Kutsal Kâse’sine, başka bir deyişle insan düzeyindeki zekâya ulaşmak için milyarlar harcıyor. Bilim insanlarına göre yapay zekâya ulaşıldığında görülecektir ki onun da bizim gibi hayatta kalma dürtüsü baskın çıkacak. Bu nedenle hayal edebileceğimizden daha kurnaz, daha güçlü ve daha farklı bir rakiple mücadele etmek zorunda kalabiliriz.James Barrat, Son İcadımız kitabında teknoloji vizyonerlerinin, endüstri gözlemcilerinin ve çığır açan yapay zekâ sistemlerinin profillerinden yararlanarak gelişmiş yapay zekâya yönelik bu pervasız ısrarın yaratacağı tehlikeleri gözler önüne seriyor. Şimdiye kadar insan zekâsının rakibi yoktu. Zekâsı bizim zekâmızı gölgede bırakan varlıklarla bir arada yaşayabilir miyiz? Dahası bu varlıklar bizi kabul edecek mi?

“İleri teknolojinin çok kısa bir süre içinde artık görmezden gelemeyeceğimiz korkunç gerçekleriyle yüzleşmenizi sağlayacak bir kitap mı arıyorsunuz? Buldunuz!”

The Washington Post“Çok çok önemli bir kitap. Son İcadımız, birilerini rahatsız edecek!”

Huw Price, Cambridge Üniversitesi, Varoluşçu Risk Araştırma Merkezi Kurucu Ortağı“Son İcadımız hakkında heyecan verici bir dedektif hikâyesi diyorlar… Doğru ama eksik, bana sorarsanız yirmi birinci yüzyılın en önemli problemi hakkında yazılmış en iyi kitap.”

Luke Muehlhauser, Open Philanthropy Project Kıdemli Araştırmacı Analist“Bilimkurgu, Asimov’un Ben, Robot örneğinde olduğu gibi uzun zamandır insan benzeri makinelerin etkilerini araştırıyor lakin Barrat’ın derin bir tefekkürle kal